Earn points at Fortune Club when you visit site to get racing.
Home / Straipsniai / Krikščionybės simboliai

Krikščionybės simboliai

Krikščionybė, kaip religija, formuojasi jau daugiau nei du tūkstančius metų. Kiekvienu laikotarpiu krikščionybė buvo interpretuojama savaip – viduramžiais kunigai viską paaiškindavo Dievo įsikišimu, tuo tarpu dabar mokslininkų dėka yra identifikuoti tikrieji vienokio ar kitokio reiškinio sukėlėjai. Tačiau per visą krikščionybės istoriją svarbiausias simbolis išliko tas pats. Tai – kryžius. Kryžius – figūra sudaryta iš dviejų susikertančių tiesių. Šis krikščionybės simbolis turi daug reikšmių, tačiau pagrindinė – Kristaus kančia. Senovėje nukryžiavimas buvo bausmė – žmogus būdavo prikalamas arba pririšamas prie kryžiaus ir paliekamas mirti. Biblijoje aprašoma, kaip Kristus buvo nukryžiuotas, todėl kryžius krikščionims simbolizuoja Jėzaus mirtį ir žmonių nuodėmių atpirkimą. Krikščionybėje egzistuoja daugybė skirtingų kryžių – Švento Petro, Švento Antano, Švento Andriaus, Popiežiaus, Marijos, Švento Tomo, Konstantino ir t.t. Tačiau galima teigti, jog patys svarbiausi yra trys:

Untitled

  • lotyniškasis kryžius – viena sija trumpesnė už kitą, o susikirtimo taškas yra aukščiau ilgesniosios sijos vidurio. Šis kryžius yra dažniausiai naudojamas kryžius.
  • graikiškasis kryžius – abi sijos vienodo ilgio ir susikerta per vidurį.
  • stačiatikių kryžius – stačiai stovinčią siją kerta trys skirtingo ilgio sijos.

Šiuolaikinėje visuomenėje kryžius yra plačiai naudojamas netik religijoje. Geriausias to pavyzdys Šveicarijos, Danijos vėliavos. Taip pat žmonės nešioja kryžius kaip pakabukus ant kaklo tikėdamiesi Dievo malonės, apsaugos nuo blogio. Pakabukas su kryžiumi – dažnas automobilio salono elementas. Taip pat tikimasi, jog pakabukas padės kelyje aplenkti nelaimes.

Balandis

baltas-balandisSekantis svarbus krikščionybės simbolis – balandis. Balandis svarbus ne tik krikščionims. Pasaulyje balandis yra gana dažnai naudojamas simbolis. Jis simbolizuoja nekaltybę, taiką, laimę, kai kuriuose kultūruose nelaimę. Krikščionybėje balandis vienos reikšmės neturi. Religiniame mene balandis – Šventos Dvasios simbolis. Balandis su kankinio vainiku snape – kankinio simbolis, su lauro lapu snape – pakrikštyto krikščionio simbolis. Tačiau, tikriausiai, baltas balandis daugumai krikščionių primena Bibliją, kur balti balandžiai buvo pasiūsti ieškoti sausumos po visuotinio tvano. Gryžęs balandis su alyvmedžio šakele snape reiškė, jog sausuma egzistuoja. Tai susitaikymo su Dievu ženklas – taikos ir vilties simbolis. Balandis šiuolaikinėje visuomenėje ypač mėgstamas simbolis. Jį dažnai naudoja organizacijos siejančios save su žaliųjų judėjimu. Taip pat balti balandžiai dažnai paleidžiami į laisvę vestuvių metu – tai simbolizuoja šeimos santarvę ir atsidavimą. Šiuolaikinėje kultūroje balti balandžiai laikomi laimingos santuokas simboliu.

Žuvis

54134

Šis simbolis yra vienas iš seniausių krikščionybės simbolių. Krikščionybės pradžioje žuvies simbolis savo svarba buvo prilyginamas kryžiaus simboliui. Dar iki dabar nėra tiksliai išaiškinta, kodėl žuvis tapo krikščionybės simboliu. Vieni šaltiniai teigia, jog žuvis buvo pirmųjų krikščionių simboliu, todėl kad daugelis Jėzaus mokinių buvo žvejai. Kitos teorijos sieja žuvį su vandeniu, kuris daugelyje tautų yra gyvybės simbolis. Žuvis taip pat yra vaisingumo simbolis, o Egipte kai kuriais laikotarpiais žuvys buvo laikomos šventomis. Tačiau vienas žuvies paaiškinimo simbolis sutinkamas beveik visuose šaltiniuose: graikiškai žuvis – ichtys. Šios penkios raidės ( ch laikoma kaip viena) gali būti formuluotės Jesous Christos Theos Yios Soleter ( Jėzus Kristus Dievo Sūnus Išganytojas ). Šiuolaikinėje kultūroje žuvies simbolis dažnai naudojamas automobilių eksterjere. Taip stengiamasi atbaidyti nelaimes – mat žuvis gyvybės simbolis arba tiesiog stengiamasi parodyti, jog automobilis priklauso krikščioniui.

Akis trikampyje

156301Šis simbolis yra gana dažnai sutinkamas krikščionybėje. Pagrindinė šio simbolio reikšmė yra Šventoji hqdefaultTrejybė – Dievas Tėvas, Dievas Sūnus ir Dievas Šventoji dvasia. Skaičius trys daugelyje religijų skaičius trys yra šventas – gimimas, gyvenimas, mirtis; protas, kūnas, siela; praeitis, dabartis, ateitis. Kiekvienas trikampio kampas vaizduoja vieną asmenį iš Šventosios Trejybės, o akis trikampio viduje simbolizuoja Dievo akį, kuri mus nuolat stebi ir sergėja.

Skaičius 666

atsisiųsti

Skaičius 666 krikščionybėje simbolizuoja šėtoną. Šėtonas arba velnias ( kartais vadinamas Liuciferiu ar demonu)  krikščionybėje yra labai svarbus asmuo. Biblijoje apie jį rašoma tiek Senajame tiek ir Naujajame testamente.  Šėtonas krikščionybėje yra požemio valdovas. Pas jį po mirties patenka visi nusidėjėliai, kurie neverti dangaus ir kurie pasmerkti degti pragare visą amžinybę. Ir čia kyla daugybė klausimų į kuriuos atsakymų bažnyčia negali rasti iki pat dabar: kaip šalia visagalio ir nemirtingo Dievo gali egzistuoti kitas amžinas asmuo – Šėtonas. Tikintieji Dievu tiki, jog Dievas juos apsaugo nuo šėtono ir jei tikintieji nedarys bloga po mirties keliaus į dangų – amžinąjį gyvenimą. Tačiau kai kurios naujos biblijos interpretacijos pateikia gan įdomius faktus apie demonų egzistavimą. Pavyzdžiui: demonai laikyti asketų priešais, kurių vienintelis tikslas – trukdyti asketišką vienuolių būtį. Jei vietoj žodžio „demonas“ vartotume „varomoji jėga“ ( t.y. „lytinis potraukis“ ), nesunkiai suprastume prieš ką kovojo vienuoliai. Tokios Biblijos interpretacijos gali paaiškinti daugelį nepaaiškinamų užuominų Biblijoje. Tačiau, kad ir kokia bebūtų tiesa žmonės vis tiek tiki, jog egzistuoja „kažkas“ kas nori pakenkti. Todėl dabar yra kuriami filmai, rašomos knygos, eilėraščiai, kuriamos pasakos ir istorijos apie demonus.  Nors mokslininkai ir yra įrodę reiškinių kilmę, tačiau daug tikinčiųjų nekreipia į tokias išvadas dėmesio ir įvykusiems blogiems dalykams kaltę suverčia neapčiuopiamam dalykui – velniui. Puikiausias to pavyzdys 2001 m. rugsėjo 11 išpuolis prieš Pasaulio prekybos centrą. Vaizdo siužetuose iš rūkstančių dangoraižių žmonės dūmuose sugebėjo įžvelgti velnio veidą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*